Czy montaż paneli fotowoltaicznych jest możliwy na fasadach, chodnikach lub szybach budynków?

Pomimo zachodzących zmian w systemie rozliczenia użytkowników, polski sektor fotowoltaiczny w dalszym ciągu odnotowuje wzrost zainteresowania. Coraz częściej możemy spotkać na swojej drodze elektrownie słoneczne oparte na modułach BIPV. Czym jest fotowoltaika zintegrowana z budownictwem? Czy ten rodzaj będzie głównie montowany na budynkach w najbliższym czasie? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w tym artykule.

Od czasu pojawienia się pierwszych paneli słonecznych rynek bardzo się zmienił i co najważniejsze dalej się zmienia. Pamiętajmy, że fotowoltaika to nie tylko tradycyjne moduły krzemowe montowane przy gruncie lub na dachu. Rynek ten w coraz to większym stopniu podbijają moduły BIPV (Building Integrated Photovoltaics). Stanowią one źródło wytwarzania energii oraz charakteryzują się tym, że są substytutem tradycyjnych materiałów budowlanych.

Mowa tutaj o takich materiałach jak żaluzje, chodniki, dachówki, fasady jak i również szyby fotowoltaiczne oparte na technologii kwantowej. Włączenie takich wykończeń do sieci odbywa się tak samo jak w przypadku tradycyjnych modułów fotowoltaicznych. Dzięki inwerterom o adekwatnie dobranej charakterystyce prądowo-napięciowej takie połączenie jest możliwe.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w niedalekiej przyszłości, nie będziemy tylko wyobrażać sobie tradycyjnych paneli PV czy wielkopowierzchniowych farm fotowoltaicznych ale będzie ona wyraźnie widoczna w naszej codzienności. Już teraz możemy zaobserwować, że w przestrzeni miejskiej pojawiły się panele BIPV stanowiące aktywny energetycznie materiał architektoniczny. Przeglądając chociażby zdjęcia w internecie możemy natknąć się na przykłady chociażby fotowoltaicznego chodnika, którego zadaniem jest pozyskiwanie energii elektrycznej, a przy okazji możliwością chodzenia, taka ścieżka solarna.

Czym wyróżniają się moduły BIPV?

Jednym ze składowych czynników mających wpływ na wysokość energii elektrycznej jest stale rosnący na nią popyt. Stały wzrost zapotrzebowania na moc jest potwierdzona kolejno odnotowanymi rekordami: zima 12.02.2021r – 27 617 MW, lato 15.07.2021r – 24 533 MW. Komisja Europejska w grudniu 2021 roku wykazała, że największym pojedynczym konsumentem energii w Europie są budynki, które to zużywają 40 procent całkowitego wolumenu produkcyjnego – generując przy tym 36 procent gazów cieplarnianych. Zimowe zapotrzebowanie na ciepło oraz letnie zapotrzebowanie na chłód w znacznym stopniu rzutują na szczytowe pobory energii elektrycznej.

Standardowe panele PV montowane są tylko w celu wytwarzania energii elektrycznej. Jednak odpowiednio dobrana fotowoltaika połączona z budownictwem, pochłaniając promienie słoneczne, wytwarza energie oraz umożliwia ograniczenie nadmiernego przepływu ciepła i światła. Takie działanie wpływa na zwiększony poziom efektywności energetycznej budynku.

Trzeba pamiętać, że wpływ BIPV na zużycie energii w obiekcie jest determinowany poprzez kompromis między wydajnością cieplną, wydajnością ocieplenia a sprawnością wytwarzania energii elektrycznej. Dlatego podstawą dobrze wykonanej instalacji jest doprecyzowanie szczególnych oczekiwań parametrów elektro-termiczno-optycznych już na etapie projektowania.

Fotowoltaika zintegrowana, czyli panele BIPV gdzie są one skierowane na południe, wykazują największy potencjał wytwarzania energii elektrycznej oraz zmniejszenia obciążenia chłodniczego. Panele wychodzące na wschód oszczędzają największą ilość energii elektrycznej rocznie. Panele fotowoltaiczne to już prawie norma – widać je prawie na każdym domu czy firmie, jednak moduły BIVP mogą jeszcze bardziej spopularyzować tą metodę pozyskiwania energii elektrycznej.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.oszomega.pl/.