Czy warto inwestować w panele fotowoltaiczne?
Panele słoneczne nazywane również panelami fotowoltaicznymi to urządzenia, które zmieniają bezpośrednio energie słoneczna na energie elektryczną przy zastosowaniu zjawiska fotowoltaicznego. W ostatnim czasie przemysł ten bardzo rozkwitł, co pozwoliło na doskonalenie systemu. Panele fotowoltaiczne zawdzięczają swoja popularność dzięki właściwościom energooszczędności oraz bardzo dobrym oddziaływaniem na ekologię.
Co to jest fotowoltaika?
Fotowoltaika jest procesem, który wytwarza energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Proces ten jest w stanie wytworzyć tyle energii, aby zasilić zainstalowane w domu sprzęty domowe oraz urządzenia ogrzewające wodę oraz budynek mieszkalny. System ten jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranym źródłem energii odnawialnej, który idealnie wpasowuje się w obecne normy ekologiczne. Mikroinstalacja pozwala chronić środowisko oraz daje niezależność energetyczną przy niewielkich inwestycjach finansowych.
Z czego budowane są moduły fotowoltaiczne?
Podstawowym elementem paneli fotowoltaicznych jest ogniwo fotowoltaiczne. Zbudowane są one najczęściej z krzemu ale możemy spotkać się z ogniwami wytworzonymi z selenu oraz germanu. Płytka ma najczęściej kształt kwadratu o wymiarach 156 mm na 156 mm, które tworzą dwie warstwy półprzewodnika. Po każdej stronie oraz między nimi umieszczone są elektrody, które do wytworzenia prądu wykorzystują efekt fotoelektryczny. Niebieskie panele zbudowane są z niejednorodnych kryształów krzemu (polikrystaliczne), a czarne panele zbudowane są z monokryształu krzemu (monokrystaliczne). Czarne moduły są droższe w porównaniu do niebieskich modułów.
Jak działają moduły fotowoltaiczne?
W ogniwach dochodzi do zjawiskach gdzie elektrody zderzają się z fotonami i następuje przekazanie energii. Wynikiem tego zderzenia jest wybicie elektronów z orbit atomowych co skutkuje powstaniem różnicy potencjałów – zjonizowany atom ma ładunek dodatni, a elektron posiada ładunek ujemny. Dzięki konstrukcji ogniwa można wykorzystać różnicę potencjałów, aby uzyskać na elektrodach wyjściowych napięcie.
Dzięki działaniu ogniw fotowoltaicznych promieniowanie słoneczne przekształcone zostaje w prąd stały. Wytworzona energia przekazywana jest do falownika (inwertera), który przeobraża ją w prąd zmienny. Właśnie tego rodzaju prąd używany jest w naszych domowych gniazdkach. Zadaniem falownika jest kontrola pracy paneli oraz monitorowanie i dopasowywanie parametrów prądu. Aby cała instalacja działała sprawnie należy również posiadać licznik dwukierunkowy, który jest zakładany przez odpowiedni zakład energetyczny.
Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?
Najczęściej moduły fotowoltaiczne montowane są na dachach garaży, wiatach czy domach. W tych miejscach panele wystawione są na działanie promieni słonecznych bez obaw, że może przysłonić je drzewo czy słup, który mógłby zakłócić działanie systemu. Żywotność paneli szacuje się na około 25 – 30 lat. Producent modułów podaje datę ich żywotności, gdzie po jej upływie należy zutylizować panele w sposób bezpieczny. Czasami możemy spotkać się również za modułami zainstalowanymi na gruncie pod odpowiednim kątem.
Panele słoneczne = oszczędzanie
Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych musimy w pierwszej kolejności zainwestować, aby pozwolić sobie na oszczędności oraz niezależność energetyczną. Przeliczenie dokładnych oszczędności jest bardzo indywidualne uzależnione od zapotrzebowania na energię elektryczną oraz systemu fotowoltaicznego. Przed zakupem modułów fotowoltaicznych warto określić roczne zapotrzebowanie na energię. Decydując się na tą inwestycje, rachunki za prąd na pewno się obniżą ale to będzie wyraźnie widoczne po kilku latach od uruchomienia mikroinstalacji.
Ile kosztują panele słoneczne?
Dla zwykłego gospodarstwa domowego średni koszt inwestycji to około 18 tysięcy złotych. W ciągu roku można zaoszczędzić około 2 500 kWh a zainwestowane środki finansowe zwracają się po około 10 latach. Można ten proces przyspieszyć korzystając z dostępnych dotacji rządowych i gminnych. Niektóre programy zwracają nawet 40 procent kosztów co skróci czas zwrotu inwestycji do około 6 lat. Decydując się na własną mikroinstalację należy pamiętać, że inwestycja na pewno się zwróci, zwłaszcza jak nie planujemy wyprowadzki z miejsca zamieszkania.
Czy panele fotowoltaiczne są ekologiczne?
Główną ideą modułów fotowoltaicznych jest ekologia ponieważ są one odnawialnym źródłem energii. Korzyścią tego rozwiązania jest zmniejszenie ilości wytwarzanych gazów cieplarnianych, które powstają przy dotychczasowych źródeł energii elektrycznej.
Jednak do produkcji paneli używane są szkodliwe substancje, które mogą przedostać się do środowiska. Również do ich produkcji zużywana jest spora ilość wody a obecny proces recyklingu modułów jest nieopłacalny ekonomicznie. Utylizacją modułów może zająć się tylko specjalistyczna firma ze względu na możliwość generacji toksycznych zanieczyszczeń.
Zyskaj uprawnienia do montażu instalacji fotowoltaicznych w Oszomega!