Inteligentne żarówki – czy warto zainwestować w takie rozwiązanie?

Obecność inteligentnych rozwiązań w domach i mieszkaniach jest coraz popularniejszych rozwiązaniem. Automatyzacja części procesów, możliwość zdalnej obsługi oświetlenia, rolet, klimatyzacji staje się dla domowników rzeczą, bez której nie wyobrażają sobie swoich czterech kątów. Jednym spośród rozwiązań typu smartdom, zdobywającym coraz to większą popularność są Inteligentne żarówki.

Nie w każdym mieszkaniu domownicy mają szeroki wybór różnych typów oświetlenia z odmiennym natężeniem do wyboru w zależności od ich potrzeb. W takich sytuacjach inteligentne żarówki umożliwiające zmianę jasności światła czy kolorystyki pozwalają dostosować oświetlenie do sytuacji.

Rodzaje inteligentnych żarówek

Pośród inteligentnych żarówek znajdziemy modele z ustandaryzowanymi rozmiarami gwintów, tj. E27 i E17. Dzięki temu bez trudności znajdziemy inteligentną żarówkę do zamontowanej lampy.

Zainteresowani zakupem smart żarówki mają do wyboru modele o jednej temperaturze barwy (zazwyczaj między 2700 a 3000 K) lub RGB, pozwalające na zmianę tonacji światła na inną znajdującą się na palecie koloru. Inteligentne żarówki posiadają także szereg różnych funkcji. Najczęściej spotykaną jest regulacja jasności – od nastrojowego światła aż po maksymalne natężenie.

Sterowanie inteligentnymi żarówkami

Większość inteligentnych żarówek na rynku wykorzystuje łączność za pomocą sieci WiFi. To za jej sprawą możliwe jest sterowanie oświetleniem za pomocą smartfona, obsługującego określoną aplikację mobilną, kompatybilną z danym urządzeniem. Coraz więcej rozwiązań IoT korzysta z platform zajmujących się wdrażaniem automatyki domowej pośrednio ustandaryzowujących rozwiązania smart takich jak np. TUYA.

Inteligentne żarówki mogą być obsługiwane za pomocą asystentów głosowych jak np. Amazon Alexa, Google Home, Apple Siri. Niektóre urządzenia pozwalają także na obsługę zdalną, gdyby znajdujemy się poza zasięgiem sieci WiFi, w której działa nasza żarówka.

Jakie korzyści płyną z wykorzystania inteligentnych żarówek?

Inteligentna żarówka montowana w lampie wiszącej nad stołem jadalnianym pozwala dostosować światło do odrabiania lekcji z dzieckiem. Swobodnie za pomocą aplikacji możliwa jest zmiana światła na nastrojowe idealne podczas kolacji we dwoje. A w razie nagłej potrzeby zwiększenia jasności możesz to zrobić bez konieczności wstawania od stołu i szukania włącznika. Wystarczy, że masz smartfon w zasięgu ręki.

Ceny inteligentnych żarówek zaczynają się od ok. 40 zł za jedną sztukę (marki Gosund) i sięgają ponad 300 zł, za urządzenia z najwyższych linii producenta Philips. Biorąc pod uwagę cenę smart żarówek pochodzących od niszowych marek jest ona zbliżona do ceny klasycznej żarówki LED bez inteligentnych funkcjonalności.