Jak projektować współczesne wnętrza?

Wiele się mówi i pisze o trendach w projektowaniu wnętrz. Możemy znaleźć mnóstwo informacji typu „zrób to tak”, „nie rób tego tak”, „teraz modne są takie kolory…” itd. Oczywiście w takich poradach często kryje się jakaś wartość, jednak czy to jest dla nas najważniejsze? Czy nasze wnętrza muszą być projektowane pod dyktando ulotnych trendów czy porad architektów? Otóż nie.

Wnętrza, które mają spełniać swoją rolę muszą być przede wszystkim zgodne z upodobaniami właściciela, użytkownika. Jeżeli nie stworzy wokół siebie przestrzeni, która będzie mu odpowiadać, nie będzie czuł się w niej najlepiej, a to jest najważniejsze w projektowaniu wnętrz – muszą zapewniać taki klimat, w którym właściciel poczuje się dobrze.

Wygoda, komfort i funkcjonalność

Kolejnymi aspektami, jakie trzeba poruszyć w kontekście przygotowania projektu i wystroju wnętrza to komfort korzystania z niego, funkcjonalność, ergonomia. Wnętrza mieszkania czy biura muszą także nam służyć, ułatwiać pracę, życia, wykonywanie codziennych czynności. Jeśli zasady ergonomii pójdą w odstawkę, w dłuższym okresie czasu możemy tego żałować. Architekci wnętrz dobrze znają zasady ergonomii panujące we wnętrzach, dlatego można im zaufać. Grunt, aby rozwiązania wprowadzone na potrzeby utrzymania komfortu i użyteczności projektu stały w zgodzie z pierwszym wspomnianym punktem, czyli naszym wymarzonym klimatem posiadanej przestrzeni.

Zwróć uwagę na dodatki dekoracyjne

Dekoracje, bibeloty i wszelkiego rodzaju ozdoby pełnią znaczącą rolę w aranżacji wnętrza. Oczywiście dobrze jest wyznawać zasadę: Co za dużo to niezdrowo. Jeśli nie mamy zbyt wiele pomysłów na aranżację wnętrza możemy poprosić o pomoc architekta lub też zasięgnąć nieco inspiracji. Nie zawsze dodatkiem dekoracyjnym musi być świecznik, nowa lampa czy też nowy mebel. Chcąc stworzyć ciekawie prezentującą się aranżacje sypialni, pokoju gościnnego a nawet dziecięcego warto spróbować sprawdzonych rozwiązań. W trendach wnętrzarskich można zaobserwować duże zainteresowanie ozdobami ściennymi modne są plakaty na ścianę, naklejki na ścianę. Te ozdoby mogą przybierać różne formy podobnie jak mogą być użyteczne niemal w każdym wnętrzu. Dla przykładu naklejki napisy mogą być świetną ozdobą pokoju dziecięcego lub też głównej ściany w sypialni. Naklejki ścienne i plakaty na ścianę to typowy must have wśród dekoracji – Yoko Design znany producent naklejek ściennych, który w swojej ofercie prezentuje pięknie wykonane i wysokiej jakości naklejki na ścianę. Przykładowa oferta dostępna na stronie: https://yokodesign.pl/naklejki-na-sciane-napisy/

fot: naklejka napisy na ścianę

Eleganckie a zarazem nowoczesne wnętrze

Jeżeli uda się przygotować taki koncept, który połączy dwie najważniejsze kwestie, związane z wyglądem i użytecznością naszej nowej przestrzeni, można powiedzieć, że został osiągnięty sukces. Dobrym pomysłem jest współpraca z architektami wnętrz, aby ustrzec się typowych błędów. Każdy z architektów wypracowuje sobie własny styl, który może przypaść do gustu lub nie, dlatego uważnie wybrany specjalista będzie pierwszą ważną decyzją, jaką trzeba będzie podjąć przed rozpoczęciem inwestycji.