Projektowanie kortów tenisowych: na co zwrócić uwagę przy planowaniu?

Budowa kortów tenisowych nie jest co prawda tak popularną inwestycją co budowa boisk do gry w koszykówkę czy piłkę nożną. Nie oznacza to, że mniej ważna i mniej potrzebna od pozostałych. Budowa kortów tenisowych zwyczajnie nie należy do łatwych wymaga mnóstwa przygotowań i dobrego zaprojektowania. Począwszy od wyboru odpowiedniej lokalizacji a skończywszy na doborze odpowiedniego sprzętu sportowego. Jak powinno wyglądać planowanie budowy kortu tenisowego, na co należy zwrócić uwagę przy budowie tego typu inwestycji? Podpowiadamy!

Odpowiedni rodzaj podłoża

Z pozoru rzecz oczywista jednak bardzo często zaniedbywana. Warto wiedzieć że podłoże kortu tenisowego to kluczowy element, który wpływa na jakość gry i bezpieczeństwo użytkowników. Dlatego też wybór odpowiedniej nawierzchni sportowej nie może być dziełem przypadku. Najczęściej stosowane rodzaje podłoża to nawierzchnia twarde (np. betonowa), nawierzchnia miękka (np. z gumy) oraz nawierzchnia sztuczna (np. z poliuretanu). Każda z tych nawierzchni ma swoje zalety jak i wady, najlepiej więc skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Przeglądając nowinki ze świata sportu może zauważyć że duża popularnością cieszą się nawierzchnie z polipropylenu typu Courty. Coraz cześciej można ją spotkać montowaną właśnie na kortach tenisowych.

Przeznaczony budżet budowę kortu

Budżet jest ważnym czynnikiem przy projektowaniu kortu tenisowego. Koszty budowy kortu mogą być wysokie, a dokładny koszt zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj podłoża, wielkość kortu, oświetlenie, rodzaj zastosowanego sprzętu. Warto dokładnie przeanalizować koszty, aby wybrać najlepsze rozwiązanie, które będzie spełniać nasze wymagania, a jednocześnie nie przekroczy budżetu. W kosztorysie powinniśmy uwzględnić również kwestie projektowania i robocizny.

Oświetlenie i ogrodzenie kortu

Kort tenisowy powinien być miejscem dobrze doświetlonym. Chcąc zapewnić siebie komfort użytkowania warto zainwestować w oświetlenie, które umożliwi nam korzystanie z kortu nawet po zmroku. Nie bez znaczenia jest również ogrodzenie, te warto zainstalować z uwagi na bezpieczeństwo i wygodę gry.